Skip to main content
Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver ile Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Güzel'den Yeni Yıl Mesajı

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver ile Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Güzel'den Yeni Yıl Mesajı

Sevgili Öğrencimiz,

Öncelikle pandemi karşısında verilen bu yoğun mücadelede sizin ve ailenizin iyi olduğunu umut ediyoruz.

Korona, yeni normal, sosyal mesafe, uzaktan öğretim, kısıtlamalar başta olmak üzere yeni kelimelerin ve alternatif uygulamaların hayatımıza yön verdiği bir yılı geride bıraktık. Hiç şüphesiz zor ve çok yorucuydu. Salgının gölgesinde başlayan 2020-2021 akademik yılının ilk ayında dileğimiz kampüslerimizde sağlık ve esenlikle öğrencilerimizi karşılayabilmekti. Bu kapsamda fiziki alanlarımızda gerçekleştirdiğimiz hijyen uygulamalarının yanı sıra uzaktan öğretim sistemimizde de erişim, iletişim, ders içerikleri, canlı ders, ölçme-değerlendirme bağlamında geliştirmeler yaptık. Şu aşamada İstanbul Kültür Üniversitesi olarak sağlık, güvenlik ve eğitim ihtiyaçlarınızı dikkate alarak, pandeminin olası tüm senaryolarına karşı hazırlıklıyız. Bu vesileyle bir kez daha belirtmek isteriz ki koşullar ne kadar keskin olursa olsun bizler daima sizin yanınızdayız.

Sevgili Öğrencimiz,

Sizin ve ailenizin emek verdiği, büyük bir heyecanla hazırlandığınız ve başarıyla kazandığınız üniversite yaşamını, bu yıl ideallerinizdeki gibi yaşayamadığınızın farkındayız. Koşulların sizin için ne kadar zor ve yıpratıcı olduğunu biliyor, hissettiğiniz tüm duyguları paylaşıyoruz.  

Pandeminin açmazlarından hepimiz belli seviyelerde etkileniyor ve sürece ilişkin çeşitli yorumlar yapıyoruz. Geçtiğimiz dokuz ayı, bazen yaşadığımız çağın bize yaptığı kötü bir sürpriz, bazen bir talihsizlik bazen de  bir trajedi  olarak nitelendiriyoruz. Elbette pandemi başta sağlık emekçileri olmak üzere  yaşamın içinde 7’den 77’ye herkesi, her kesimi derinden etkiledi, hatta tarifsiz acılar ve yıkımlar yarattı. Yakınlarımızın sağlığına ilişkin duyduğumuz kaygı ve üzüntü, bilinmezliğin yarattığı baskı, sosyolojik, psikolojik-ekonomik erozyon, yaşamın olağan akışını etkileyen kısıtlamalar karşısında bütün dünya küresel çapta bir sınavdan geçiyor. Bizler, eğitim ve yaşam tecrübemize dayanarak şunu belirtmek isteriz ki bugünler de geçecektir. Bu döneme ilişkin edindiğiniz her gözlem ve deneyim, yaşam yolculuğunuzda size olağanüstü bir rehber olacak. Krizler, riskler, baskı ve kısıtlamalar karşısında esnekliğiniz, çevikliğiniz, dijital birikiminiz en önemlisi de yaşam kültürünüz ve cesaretinizle sizler bizim kuşağımızı aşacaksınız. Hepinize çok güveniyoruz.

Bilimsel gelişmelerin ışığında ülkemiz ve dünya pandemi krizini 2021 yılında geride bırakacaktır. Biz de Kültür Ailesi olarak kampüslerimizde yeniden buluşacağız. Güzel zamanların çok yakında geleceğine yürekten inanıyor; sizin ve ailenizin yeni yılını en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Sevgi ve selamlarımızla 

Dr. Bahar Akıngüç Günver                                                                                                  Prof. Dr. Erhan Güzel 
Mütevelli Heyet Başkanı                                                                                                     Rektör